Bir beyaz yakalının kendine yolculuk hikayesi

Helsinki Tren Garı, Photo by Alexandr Bormotin on Unsplash

Geçtiğimiz sene Finlandiya’da bir teknoloji şirketinden ürün yöneticiliği pozisyonu için iş teklifi aldım.

Şirkete ben başvuruda da bulunmamıştım halbuki. Onlar beni buldu, süreç güzel aktı ve iş teklifi ile sonuçlandı.


I challenge you to come up with 20 reasons to celebrate yourself in 2020

Photo by Immo Wegmann on Unsplash

2020… What a year! The pandemic has changed our lives in numerous ways - good and bad. And 2020 will be a year that we all remember a lot in the future.

While getting closer to the new year, how would you prefer to say goodbye to 2020?

My preference is to end the year with a celebration — while holding space and indeed mourning for what happened this year: loss of millions of lives, health problems, economic struggles, restrictions in our freedom, feeling lonely, and being physically apart from loved ones… We all have gone through some downs and…


Şiddetsiz İletişim Günlükleri

Karşı tarafı gerçekten dinlediğini ve onunla bağlantı kurduğunu gösterebilmek

Photo by Trung Thanh on Unsplash

Nasıl bir dinleyicisin?

Ya da soruyu diğer taraftan soralım. Bir şeyler anlattığında karşındakiler seni nasıl dinliyor? Duyulduğunu düşünüyor musun? Anlatmak istediklerin karşı tarafa ulaşıyor mu? Yoksa söylediklerin sanki uzay boşluğunda kaybolup gidiyor gibi mi?

Bu yazıda Şiddetsiz İletişimdeki empatik dinleme kavramından bahsetmek istiyorum.


Discovery of values to better understand who we are

Photo by David Becker on Unsplash

Have you ever thought of what is really important to you?

What drives your personal motivations. What comes from within. What lies behind your decision-making.

The answer might be closely related to your values.

Welcome to your values

Everything started with a question for me: What are your values, Cigdem?

I participated in a course in the summer — Conscious Business Design by iCanay. And it started with the definition of our values. To be able to design my own business, I should’ve defined my values first.

Values, hmm… What are they, really?

Values, our values are kinds of words you can see and…


Şiddetsiz İletişim Günlükleri

Şiddetsiz İletişimin yargıcı düşüncelerle başa çıkma yaklaşımı

Photo by Gehison Gehison G.A on Unsplash

Siz çakallarınızla tanışmış, iki hoşbeş etmiş miydiniz?

İçinizde bir çakal sürüsü yaşıyor aslında, fark etmemiş miydiniz hiç? Üzülmeyin, şimdiye kadar tanışmadıysanız gelin ben sizi tanıştarayım.

Kafamızdaki yargıcı düşüncelere Şiddetsiz İletişim çakal diyor. Hep aktifler. Çok dürüstler. Bam bam bam konuşurlar. Sesleri genelde biraz da yüksek çıkar. Kısa cümleler kurarlar. Konudan konudan atlarlar. Yahu bana anam babam böyle konuşmuyor dersiniz ama çakallarınız konuşur durur kafanızın içinde.


Şiddetsiz İletişim Günlükleri

Şefkat ve barış dili olan Şiddetsiz İletişim nedir?

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Nefret diline, ayrıştırmacı ve şiddet barındıran bir dile toplum olarak maalesef çok fazla maruz kalıyoruz. Kırıyoruz. Bağırıp çağırıyoruz. Durmadan yargılıyoruz hem kendimizi hem başkalarını. Öfkemizi hararetle kusuyoruz. Ya içeriye ya dışarıya. Güzel bir şeyler söylemek istediğimizde bile tam olmuyor sanki. Ne kendimize ne başkalarına teşekkür edemiyoruz tam.

Depresif mi oldu biraz? Ama biliyoruz ki hepimizin etrafında tatlı tatlı konuşan, konuştuğunda etrafında huzur uyandıran, nasıl konuştuğuna, iletiştiğine hayran kaldığımız iyilik timsali insanlar da var.


Start-up’larda sık kullanılan bazı terimlerin anlamlarına yolculuk

Photo by Meritt Thomas on Unsplash

Startup’lar. Bir trend olmuş gidiyor. Bu camia kendi jargonunu oluşturmuş, bu jargonu kullanmayanlar havalı, efilli olamıyormuş…

Bu yazıda popüler hale gelmiş, duyduğumda tüylerimde bir kabarma ve midemde bir ekşime hissettiren bazı kelimelere odaklanmak istiyorum: Disruptive. Disrupt your comfort zone. Unicorn. Exponential growth. A-players. Bu camiadaki dil haliyle İngilizce. Türkçe açıklamaları ile beraber bu kelimelere ve arkalarındaki manaya bir göz atalım.


Bir gün bir bankta yanıma bir amca oturdu. Fuat Amca. Bu hikaye, onun hikayesi.

Moda’da Fuat Amca ile oturduğum bankta çektiğim fotoğraf

Sene 2018. Moda’dayım. Kadıköy, İstanbul’da. Oturmuşum bir banka, kitap okuyorum. Yanıma bir amca geliyor. Oturmak için müsaade istiyor. Bir köşede ben, bir köşede amca. Benim gözüm kitapta, onun gözleri denizde.


What I advise to 17-years-old me for a different future

Shy and naive 17-years-old me & Confident and caring 32-years-old me

Inspired by Nil Karaibrahimgil’s song, I’ve decided to write a letter to my younger self. I am 32 years old now. What would I recommend to my 17-years-old version who is just about to start her adulthood?

17-years-old me only lived in my hometown, a small, conservative city in Turkey. She did not interact with the world much. Did not have inspiring role models around. Surrounded by mostly similar mindsets living in their own small world ruled by societal expectations. She was not very social. Spending her time mostly for studying. That way, she ranked 33rd in the university entrance…


Making a dream come true by creating a global, caring, supportive, diverse, and reflective sisterhood.

Photo by Sam Manns on Unsplash

I have a longing. A dream. Something that I really want to be a part of.

A community. A women’s group. A sisterhood that we know each other deeply. Everybody is purely themselves. Not afraid of showing it. And constantly discovering who our true selves are. Asking questing about our identity and diving deep. Connecting authentically. Bravely.

A sisterhood that we support each other. We support not because of our personal interests and expectations to get something out. We support because we care for one another. And it comes from our hearts.

A sisterhood that we collaborate on our ideas…

Cigdem Seftalioglu

Authentic Experience Explorer, Connecting and Inspiring Content Generator, Interactive Experience Designer https://linktr.ee/cigdem.seftalioglu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store